مديريت مبتني بر عشق

                       روز پزشك بر تمامي پزشكان عاشق مبارك با د

مديريت مبتني بر هدف :مديريت مبتني بر عشق

ـ تقديم به تمامي افرادي كه در مديريت خود عشق را سرلوحه زندگي و كار خويش قرار مي دهند .

1 ـ مفهوم عشق در مديريت مبتني بر عشق :

هر دو امير كاروان ‍‍‍‍‍‍‌‌؛ هر دو به منزلي روان


عقل به حيله مي برد ؛ عشق كشد كشان كشان


تعريف عشق – فرايندي است كه به كمك آن مي توان شما را به آرامي به سوي خودتان برگرداند.

عشق هديه اي نمي دهد مگر از گوهر ذات خويش
و هديه اي نمي پذيرد مگر از گوهر ذات خويش
عشق نه مالك است و نه مملوك
زيرا عشق براي عشق كافي است
.                                 (جبران خليل جبران )

تعريفي كه من از عشق مي دهم شامل عشق به خود ؛ به همراه عشق به ديگران است .نظر به اينكه من انسان هستم و تو نيز انسان هستي ؛ دوست داشتن انسانها به معناي دوست داشتن خود به اندازه ديگري است . قادر نخواهيم بود ديگران را دوست بداريم ؛ مگر اينكه خود را دوست داشته باشيم .

عشق را هيچ آرزو نيست مگر اينكه به ذات خويش در رسد .        ( جبران خليل جبران )

عشق در بسياري از ما نوعي عادت بشمار مي رود ؛ عشق واقعي با عادت ؛ تفاوت دارد. عشق در ما پويايي ؛ جنبش ؛ ارتقاء ؛‌ و…بوجود مي آورد . عشق باعث مي شود كه كلمات را با مفاهيم عميق تري درك نمائيم و اميد بيشتري به فردا و فردا ها يمان داشته باشيم . عشق آموختني است و هر كس مي تواند و بايد عشق ورزيدن را بياموزد .

تفاوت يك پيامبر با يك شاعر اين است كه پيامبر ؛ آنچه را كه مي آموزد ؛ مي زيد . شاعر چنين نمي كند ؛ مي توانداشعاري عالي درباره عشق بنويسد ؛ و در همان زمان ؛ زندگي خود را بي عشق ادامه دهد . اگر كسي بپذيرد كه عاشق نباشد، سرانجام به كسي تبديل مي شود كه عاشق شدنش نا ممكن است .                                          (جبران خليل جبران )

معلم ايده ال كسي است كه از خود پلي مي سازد و شاگردانش را دعوت به عبور از آن مي كند وهنگامي كه راه را بر آنها گشود ، با شادي ، خود را واژگون مي نمايد تا آنها را براي اينكه از خود پل هايي بسازند ، تشويق كند .


 عشق يعني خدا ، و مرگ به معناي آن است كه يك قطره از اين عشق ، به چشمه اش باز مي گردد .                                                                        ( پائلو كو ئيلو )

انسان زماني عاشق مي شود كه رها باشد ، نه صرفا رها از شخص مقابل ، بلكه رها از خويشتن خويش . هر وقت انتظارات خود را به هيچ رسانديد ، صاحب هر چه بخواهيد مي شويد .
عشق حقيقي در پي پاداش نيست ، اما لياقت آن را دارد .                    ( پائلو كوئيلو )

عشق محصول فكر نيست زيرا فكر مربوط به گذشته است . تا زماني كه شما بخاطر احساس وظيفه ، خود را محكوم و مجبور به انجام كار مي دانيد در حقيقت به آن كار عشق نمي ورزيد.

اگر قرار باشد كتابي در مورد جامعه بنويسم ، اين كتاب صد صفحه دارد كه نودونه صفحه آن سفيد است ، اما در پايان صدمين صفحه مي نويسم كه :
تنها وظيفه انسان عشق ورزيدن است .
   ( آلبر كامو ، 1960 -1913 ، الجزاير ، فرانسه )


ادامه بحث مديريت مبتني بر عشق در مورد " راست مغزي و چپ مغزي " مي باشد .

/ 35 نظر / 18 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کيمياگر ميگه:

من مطلبتوو خوندم..راستيتش نظر دادنم نيمد..به هر حال موفق باشين..

Silver Street .:.

سلام عزيزم خوبی؟ ممنونم که سر زدی.بازم بيا.فعلا با اجازه...موفق و شاد و سربلند باشی

طناز دختر شاه پریون وملکه قصر مهر و محبت

سلام دوست جونم وبلاگ بسيار زيبايی داری بهت تبريک می گم /دوست عزيز ما جهت آشنايی بچه های وبلاگ نويس با هم ۱۳ شهريور يه قرار وبلاگی گذاشتيم که ساعت ۵ ۱۳ شهريور در پارک ساعی بر گزار می شود خوشحال می شويم شما هم تشريف بياوريد جهت کسب اطلاعات بيشتر می تونی به وبلاگ من سر بزنی و مطلب قبلی منو بخونی قربانت طناز

تنها صداست که می ماند

سلام. يادآوری اين مباحث که تو چرخ و رنجير زندگی صنعتی فراموش ميشن خيلی لطف داره. پاينده باشی.

saeed

سلامن عليکم داداش خودم آق دکتر خيلی مخلصيم آقا من بعد از مدتها يه خواهشی از شما دارم : اگر مقالاتی در زمينه ngo داريد اللخصوص نقش زنان در سازمانهای غير دولتی نوژان رو ببوس

yaser

سلام دکتر من ياسر نقوی هستم بسيار خوشحالم در امر بهبود ارتباطاتفعاليت گستردهای داريد ولی مواظب ويروس جديد باشيد

rozita

سلام. اين نوشته رو الان خوندم. من دانشجوی روانشتاسی هستم و واقعا از اين قسمت لذت بر دم و مستفيد شدم.... يادآوری درس های گذشت....ممنون..خداحافظ

وحید از گوهردشت کرج

سلام به تمامی کسانی که تين سايت را راه اندازی کردند و می خواستم بگم خیلی خیلی خیلی سایتتون قشنگه و... امیدوارم که همیشگی باشه قربون تمامی ایرانی ها هم میرم

zohreh rangraz

سلام مطلب جالبی بود. اما لطفا مطالب جدیدتری بنویسید.

علی

سلام اميدوارم خوبی خوب باشيد من دانشجوی روانشناسی در دانشگاه کابل- افغانستان هستم از مطالب شما خيلی استفاده کردم موفق باشی